Työnantajia edustava Hyvinvointiala Hali ry sekä palkansaajia edustavat Sote ry, JHL, Talentia ja Salli ry antoivat tänään vastauksensa valtakunnansovittelijan tekemään sovintoehdotukseen yksityiselle sosiaalipalvelualalle. Hali ja JHL hylkäsivät sovintoehdotuksen. Hali pitää sovintoehdotusta monilta osin hyvänä, mutta katsoo, että palkankorotuksia tulisi kohdentaa erityisesti uusille, alalle tuleville työntekijöille. 

Valtakunnansovittelija antoi yksityisen sosiaalipalvelualan työriitaan sovintoehdotuksen eilen lauantaina 14. helmikuuta. Sopimusosapuolista Hali ja JHL hylkäsivät valtakunnansovittelijan antaman sovintoehdotuksen. Muut osapuolet hyväksyivät sovintoehdotuksen.

“Olemme täysin sitoutuneita saamaan sopimuksen aikaiseksi. Valtakunnansovittelijan ehdotuksessa kuitenkin kohdennettiin suurimmat palkankorotukset jo nyt korkeimpiin kokemuslisiin, mitä pidämme epätarkoituksenmukaisena. Nähdäksemme painopisteen tulisi olla ehdotettua enemmän alalle tulevissa uusissa ammattilaisissa, sillä heidän palkkansa on suhteessa matalampi. Ikääntyvänä yhteiskuntana meidän on tärkeää huolehtia, että työ sosiaalialalla houkuttelee sekä koulutuspolkuaan etsiviä nuoria että eri-ikäisiä alanvaihtajia”, Halin työmarkkinajohtaja Kati Virtanen sanoo. 

Yksityisellä sosiaalipalvelualalla toimivat Halin jäsenet työllistävät yli 70 000 palkansaajaa. Alalla toimivat yritykset ja järjestöt tuottavat muun muassa ikääntyneiden ja vammaisten hoiva- ja asumispalveluita, mielenterveys- ja päihdepalveluita sekä lastensuojelupalveluita. 

“Yksityinen sosiaalipalveluala on merkittävä työllistäjä, ja haluamme rakentaa vastuullista työelämää pitkäjänteisesti. Tasapainoinen työehtosopimus on osa tätä työtä. Valtakunnansovittelijan sovintoehdotuksessa oli useita rakentavia ja tulevaisuuteen katsovia kirjauksia, mutta palkankorotusten kohdentaminen ei tällaisenaan ole kestävällä pohjalla”, Virtanen sanoo. 

Virtasen mukaan Hali on sitoutunut yleisen linjan mukaiseen palkkaratkaisuun. Lauantaina annetun sovintoehdotuksen palkankorotusvaikutus on 28 kuukauden sopimuskaudella 6,1 %. 

”Yksityisen sosiaalipalvelualan toimijat tuottavat pääosin julkisia palveluita, joihin valtiontalouden tiukka tilanne vaikuttaa.  Yleisen linjan mukainen palkkaratkaisu on sosiaalipalvelualalle taloudellisesti suuri ponnistus, joten palkankorotusten järkevä kohdentaminen on erittäin tärkeää”, Virtanen sanoo. 

Alan palkansaajia edustavat järjestöt ovat julistaneet työtaistelutoimenpiteitä alalle. Koska osapuolet hylkäsivät sovintoehdotuksen, aiemmin alkaneet työtaistelutoimenpiteet, kuten ylityö- ja vuoronvaihtokiellot jatkuvat, ja ajalle 17.–19.2. julistetut lakot toteutuvat aikaisemmin ilmoitetussa laajuudessaan. 

Lisätiedot

Virtanen Kati - profiilikuva

Kati Virtanen

Työmarkkinajohtaja

040 679 8787

Vastuualueet: Yksityisen sosiaalipalvelualan TES

Lisätiedot

Koitko sisällön hyödylliseksi?

Keskiarvo 1.9 / 5. Arvioiden määrä: 8

Ei vielä arviointeja. Anna arviosi ensimmäisenä.

Ikävää, että sisältö ei ollut sinulle hyödyllinen.

Miten voisimme parantaa sisältöä?

Anna meille palautetta!